SZATMÁRI ZOLTÁN: Grafit védelem a teljes külső falon!

SZATMÁRI ZOLTÁN: Grafit védelem a teljes külső falon!

 

A hőtechnikai követelmények folyamatos szigorodása és a mind energiatudatosabbá váló beruházói igények kedvezőbb hőszigetelési paraméterekkel rendelkező termékeket hívnak életre. A cél, hogy minél vékonyabb rétegvastagsággal tudjuk elérni a megkívánt hőtechnikai szintet.

 

A vastagabb hőszigetelés kivitelezési szempontból is nagyobb odafigyelést igényel, továbbá építészetileg is korlátokat szabhat a tervező számára, pl. változhat az épületforma, torzulhatnak az arányok, árnyékoltak lesznek a nyílászárók. 

 

Az új épületek mellett felújítások esetében meglévő szerkezeti adottságokhoz kell igazodni, így hatványozottan jelentkezik a hőszigetelés vastagságát érintő helyhiány. Jobb hőszigetelés alkalmazásával anyagi előnyök is járnak: nagyobb beépítettség, alacsonyabb költségek: szállítás, anyagmozgatás, tárolás, kevesebb hulladék. A járulékos elemköltségek is csökkenek, rögzítéstechnika, párkányok, attika burkolatok. Eltérő vastagságú vagy hőszigetelő képességű falazatok esetén lehetőség van hőtechnikai korrekcióra, illetve azonos falvastagság elérésére.

 

 

MIÉRT LEHET JOBB A VÉKONYABB HŐSZIGETELÉS?

Vékonyabb hőszigetelés keskenyebb falvastagságot eredményez, így lehetőség van az épület méretének növelésére, ez többszintes társasházaknál látványos, azonban családi házaknál is milliós tételről beszélhetünk, figyelembe véve a sokszázezer forintos négyzetméter árakat, valamint keskenyebb ablakpárkányt eredményez, mely szintén pénztárca kímélő eszköz lehet. Előfordul, hogy építésjogi korlátokba ütközik a vastagabb homlokzati hőszigetelés alkalmazása, pl. műemlék jellegű-, utcafronton és/vagy telekhatáron lévő épületeknél, ahol csak a jobb hőszigetelésű termék, vékonyabb beépítési méretben tud megoldást nyújtani.

 

A hőszigetelő termékek piacán az egyik legnagyobb előrelépést jelentő újítás a grafitadalékkal dúsított EPS mind a homlokzat (BACHL Extrapor EPS 80), mind a lábazat (BACHL Extrapor SOCKEL) tekintetében. A grafit szemcsék hozzáadása révén javul a termék hőreflexiós képessége, így a hagyományos fehér EPS-hez és szálas szigetelőanyagokhoz képest közel 15, vagy akár 35%-kal kedvezőbb hőszigetelési tulajdonság érhető el. Méretstabilitása, éghetősége, szilárdsági jellemzői a fehér EPS-sel megegyezőek.

Amennyiben egy új építésű ház esetében a Közel Nulla Energiaigényű követelmény szintet szeretnék elérni, modern 30 cm vastag téglánkra minimum 18 hagyományos fehér EPS-t kell tennünk. Ha a grafitos BACHL Extraport használjuk, akkor 15 cm-el elérhető a kívánt hatás. Ez 120 m2 esetében közel 1,5 m2 alapterület növekedést eredményez.

 

Sok esetben a felújítással szemben egyik ellenérv, hogy túlzottan vastag falat eredményez, azonban ez nem minden esetben igaz. Például azonos hőtechnikai szint eléréséhez egy régi, 25cm-es tömör kisméretű téglafalra tett 19cm-es BACHL Extrapor 80 grafitos hőszigetelés vékonyabb teljes falvastagságot ad: 44 cm, mint egy új, 30cm vastag vázkerámia téglafal 15 cm hagyományos EPS-el: teljes falvastagság: 45 cm. Érdemes tudni, hogy bármely korszerű téglánál legalább háromszor jobb a grafitos EPS hőszigetelő képessége. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 30cm vastag tégla plusz 2,5-3cm grafitos hőszigetelés hőtechnikai értelemben megegyezik a csupasz 38cm téglával.

A fentiek alapján kialakított falszerkezet kiemelkedő hőszigetelő képességű, ezért fontos, hogy a rögzítendő árnyékolók, redőnyök és falikarok ne képezzenek hőhídat, elkerülendő a párakicsapódást, penészesedét a belső oldalon. Hőhídmentes beépítéséhez BACHL PIR Vario szerelőkocka szükséges, amely lehetővé teszi homlokzati szigetelésben kialakított stabil rögzítést 120mm, 140mm, vagy 160 mm vastag homlokzatszigetelő anyag használata esetén.

Lábazati hőszigetelés kapcsán a legelterjedtebb megoldás az XPS használata. A magas nyomószilárdságnál azonban sokkal fontosabb a hatékony hővédelem, hiszen a lábazati vasbeton jóval rosszabbul szigetel a napjainkban épített modern falszerkezetnél és jellemzően vékonyabb, mint a homlokzaton alkalmazott hőszigetelés. A BACHL Extrapor SOCKEL grafitos formahabosított hőszigetelés alkalmazása korszerű, és tartós megoldást jelent valamennyi kérdésre:

  • megszűnteti a lábazatnál kialakuló hőhidat

  • táblamérete megegyezik a homlokzati Extraporral

  • segítségével kialakítható a visszaugró lábazat

Homlokzati falak esetében leginkább használt modern vázkerámia falazóelemek hőszigetelő képessége többszöröse a vasbeton lábazati fal.

A fentiek miatt fontos, hogy a lábazaton alkalmazott hőszigetelő anyagoknak a lehető legjobb hőszigetelő képessége legyen, kompenzálva a falszerkezet és vasbeton hőszigetelő képessége közötti különbséget, valamint a visszaugró lábazati kialakításból fakadó vastagság különbséget.

A Bachl Extrapor Sockel lábazati grafitos hőszigetelő lemezek megoldást jelentenek a lábazati hőhídak kiküszöbölésére, mert hőszigetelő képességük az EPS és XPS termékek között a legkedvezőbb, 150 kPA nyomószilárdságának köszönhetően talajszint alatt használható, a formahabosításnak köszönhetően pedig alacsony nedvesség felvételllel rendelkezik. 

 

A lapok érdesített felülete szilárdabb vakolattartást eredményez, továbbá a külső tér felöli oldalán 5cm mélységű bemetszések találhatók, melyek egyrészt a nagy hőmérsékletkülönbség hatására esetlegesen bekövetkező deformációktól védenek, másrészt a ragasztó beágyazását segítik. Az 5cm mélységű bemetszéssel ellátott lapok, főleg felújításnál tapasztalható egyenetlen falfelületnél biztosítják akár több cm mélységben a csiszolás lehetőségét, ez más például festett felületű lapoknál nem áll fenn. A táblák mérete megegyezik a homlokzaton használt EPS lapok méretével, így biztosítható, hogy eltolással alakítsuk ki az éleket, fugákat, alkalmazása szintén nem tér el a többi formahabosított expandált polisztirol lapétól, ezáltal nincs speciális eszközigénye. Összességében a grafitos formahabosított EPS lábazati lapok kimagasló hőtechnikai paramétereivel és kedvező ár-érték aránnyal minden lábazati fal számára optimális megoldást kínál. Portfóliónkban megtalálható továbbá az  üvegszövetháló is, ami segíti a szakszerű rétegrend kialakítását.

 

Szatmári Zoltán 
Alkalmazástechnikai mérnök-tanácsadó